Az alábbiakban találod a Visszatekintés-Léva tartalomjegyzékét. Kattints arra sz évszámra/linkre, ami érdekel vagy görgesd végig az egész oldalt az összes tartalomért.
Hogy miért írunk ilyen részletességgel Ferenc atya rokonairól? Először is azért, mert Endre bátyjával nagyon jó viszonyban volt, tartották a kapcsolatot és gyakran találkoztak. Endre sokszor látogatta meg Ferenc atyát Szentendrén, és mikor ő utazott haza Lévára, ő is mindig átment Sallóra (Nagysallló), hogy találkozzanak Endrével.
Ferenc atya iskolai papírjaiból kiderül, hogy mennyi kérdésben és milyen mélyen kellett a családjáról nyilatkoznia, hogy becsületes, erkölcsös életet élő felmenőkkel rendelkezik. Ferenc atya életét már megismerhettük, és szeretnénk bemutatni azt is, hogy milyen szilárd, vallási, erkölcsi alapokkal rendelkező családba született, ahol a többi testvér és azok gyermekei is mind méltán lehetnek büszkék a Kucsera névre, az ősökre, a származásukra.
Sajnos Ferenc atya szülőháza Léván már nincs meg, de a szülők későbbi házának helyét egész pontosan be lehet határolni.
Dr. Kucsera Ferenc bátyja, Kucsera Endre 1890-ben született Léván. A lévai tanítóképző elvégzése után kántortanító lett a Lévához közeli Nagysallón. Trianon után, mivel nem felelt meg a Csehszlovák honosításnak, feleségével Balassagyarmaton húzták meg magukat Erdélyi (Éder) József iskolaigazgatónál karnagynál. (Müller Péter dédnagyapjának testvérénél.)
Kucsera Endre Nógrádban kapott tanítói állást, s itt telepedett le feleségével Vasvári Máriával. A nevét Bényi Endrére változtatta, s itt született két gyermekük is Endre és Mária Magdolna.
Müller Péter többször is járt Nógrádban Magdi néninél és kutatta, összegyűjtötte a dr. Kucsera Ferencről még fennmaradt dokumentumokat, információkat.
2012. szeptember 25-én Léván, a helyi magyar Reviczky Házban Müller Péter tartott vetítéssel egybekötött előadást dr. Kucsera Ferenc életéről, születésének 120. évfordulója alkalmából.
Ezen a napon felavatták dr. Kucsera Ferenc gondolati emléktábláját
a lévai Piarista templom falán, ahova piarista gimnazistakén szentmisékre járt.
A Remény c. katolikus hetilap 2012-ben folytatásos cikksorozatban ismertette dr. Kucsera Ferenc életét, melyet Müller Péter írt és állított össze.
2013. december 12-én a lévai Reviczky Házban nyíló állandó tárlaton dr. Kucsera Ferenc rövid portréja, életrajza és gondolati emléktáblája is helyet kapott.
Bényi Magdolna (1926 – 2017.) egész életében a nógrádi általános iskola biológia-testnevelés szakos tanítónője volt, s titokban édesapja, Bényi (Kucsera) Endre után ő ápolta dr. Kucsera Ferenc emlékét. Édesapja a község kántor-tanítója és megbecsült személyisége volt.
Gyűjtötte és eltette a Ferenc atyáról szóló emlékeket, dokumentumokat, hogy azok majd egyszer boldoggá avatását fogják elősegíteni.
Müller Péter (aki anyai -Féja- ágon szintén oldalági leszármazottja a családnak) többször is meglátogatta Bényi Magdolnát, Magdi nénit. Magdi néninek köszönhetjük, hogy ezek a fényképek fent maradtak dr. Kucsera Ferencről, és Müller Péter úrnak pedig, hogy ezeket kölcsönkérve digitalizálta és megosztotta velünk.
A utókor nevében: Köszönjük Magdi néni!
A Nógrádi Híradás 2017. júliusi számában emlékeztek meg Magdi néniről, mint a falu kedves, szeretett volt tanáráról. Ebből a visszaemlékezésből jól kitűnik, milyen nagyszerű embereket nevelt a Kucsera-család, ahonnan Ferenc atya közénk érkezett.
2017. októberétől a Lévai Magyar Asszonyok Ligája elnöknőjének, Kosztolányi Magdolna kezdeményezésére több lévai történelmi sír lett védetté nyilvánítva, köztük Dr. Kucsera Ferenc szüleinek a sírja is.
A sírt a Lévai Szent László Kör gondozza.
Köszönet érte.
Március 19-én a Lévai Szent László Kör a lévai Reviczky Házban emlékezett a város híres szülöttére.
Az esemény egy közös fohásszal kezdődött, majd a Müller Péter, a kör elnöke gazdag képanyagot és kordokumentumokat vonultatott fel, vetített előadásban mutatva be a mártír káplán életét.
Ezt követően az emlékező hallgatóság átvonult a Reviczky Ház szomszédos közösségi helyiségébe, ahol a „Lévai történelmi arcképcsarnok – Gondolati emléktáblák” állandó tárlatánál rótták le tiszteletüket az emlékezők.
Június 5-én a Lévai Szent László Kör vezetősége rendbe tette Kucsera Ferenc atya szüleinek sírját, s új fejfákat helyeztek el a síron. Az új keresztek a lévai Chryzantéma temetkezési vállalt tulajdonosának, Konopka Miklós úr nemes felajánlásai voltak. Hálásan köszönjük a nemes felajánlást.
A sírra piros és fehér begóniákat ültettek.
Az elkészült, szépen rendbe rakott sír.
Június 24-én a lévaiak is földet vettek a Kucsera-szülők sírjáról, hogy elhozzák Szentendrére, Ferenc atya sírjára
Június 24-én a Lévai Szent László Kör imaórát tartott a lévai Kálvárián. Egy időben a szentendrei 21:00-kor kezdődő imádsággal, virrasztással.
Így, bár egymástól 100 km választott el, mégis együtt tudtunk imádkozni.
Június 25-ei szentendrei zarándoklat
A június 22-ei lévai mise előtt a gyalogos zarándok gyerekek imaszándékait is összegyűjtötték a Szent László Kör tagjai. A Szentendre felé tartó buszon ezekért és más imaszándékokért imádkozott a buszos zarándok csoport.
A megérkezést követően a Szent András Iskola ebédlőjében köszöntötte a zarándokokat Blanckenstein György plébános úr, majd közösen elfogyasztottuk az ebédet.
Az ebéd után Barnáné Varga Anita és Selmeczi Cs. Rita közösen vezette végig a zarándokcsoportot a városon, és mutatta meg Ferenc atya emlékhelyeit.
Ezt követően a lévai zarándokok részt vettek a szentendrei megemlékezéseken.
Szeptember 13-ai Kucsera Ferenc előadás
Kiš Benjámin Mihály J tartott előadást a Czeglédi Péter Református Gimnáziumban a Csendes nap alkalmából.
You must be logged in to post a comment.