.
.
2019-ben A Keresztelő Szent János Plébánia Kovács Endre kovácsmestert kérte fel a Duna parti emlékkereszt felújítására a 100. évforduló Egyházközségi megemlékezésére.
A rozsdás keresztet Kovács Endre kovácsmester szerelte le április 15-én és újította fel felajánlásként a 100. évfordulóra.
Majd az elkészült és felújított keresztet április 17-én visszahelyezték és lefestették az obeliszket is.
Kovács Endre elmesélte, hogy a gömbben egy darázsfészket is találtak.
A keresztet, felújítását követően, április 25-én leszerelték, majd elszállították és május 10-én ismét visszakerült a helyére.
.
Az idei évben Kívés Zoltán diakónus a 100. évforduló tiszteletére Kucsera Ferenc atyáról szóló gondolatokkal, elmélkedésekkel egészítette ki az Öröm Útját.
Május 3-án 16 órakor került sor a Keresztelő Szent János Plébánia nyitó rendezvényére, egy kerekasztal beszélgetésre, a “Tanácsköztársaság és a Katolikus Egyház, Kucsera Ferenc atya vértanúsága” címmel, melyet Blanckenstenin György atya plébános hívott össze.
A beszélgetésen részt vettek:
– Dr. Tóth Tamás, a MKPK titkára, egyháztörténész
– Dr. Kálmán Peregrin OFM, plébános, egyháztörténész
– Dr. Fejérdy András MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudámányi Inéztet igazgató helyettes, történész
A beszélgetést Dr. Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja vezette.
.
A beszélgetés a következő kérdésekre ad választ:
– Mi történt Közép-Európában és Magyarországon az I. világháború végén és az azt követő időszakban?
– Mi történt Közép-Európában és Magyarországon az I. világháború végén és az azt követő időszakban?
– A Tanácsköztársaság 133 napja alatt a Katolikus Egyház milyen nehézségekkel, problémákkal szembesült?
– Hogyan léptek fel a kommunisták a Katolikus Egyházzal szemben?
– Hogyan viszonyult az Egyház vezetése, a Szentszék az eseményekhez?
– A Nunciatúra és a Szentszék között milyen megnyilvánulások voltak, mennyire követik nyomon és milyen instrukciók fogalmazódnak meg ebben az időszakban?
– Hogyan tudta az Egyház feldolgozni ezt a 133 napot, és milyen változásokat hozott az Egyház életére, belső helyzetére?
– Volt-e valami olyan az Egyház élete és működése szempontjából, ami – még ha kemény és brutális volt ez a vörös terror -, de jót eredményezett?
A lévaiaktól “ellesett” ötlet alapján a Keresztelő Szent János Plébánia és a 914. sz. “ENDRE” Cserkészcsapat közösen minden iskolába és óvodába eljuttatta Kucsera Ferenc atya rövid, fényképes bekeretezett életrajzát a 100. évforduló alkalmából.
Eddig összesen 23 intézmény vette át a képet. Köszönjük nekik az együttműködést.
A Keresztelő Szent János Plébánia a 100. évfordulóra felújíttatta Ferenc atya síremlékét.
A felújítást Antalicz János kőfaragó mester vezette, a munkában Kamasz Krisztián kőszobrász és Rózsa László kőfaragó segítették.
A munkát május 7-én kezdték meg, de az esős időjárás kezdetben nehezítette a munkát. A síremlék összesen 11 részből áll, a domborművel együtt. A dombormű ruskicai márványból készült, míg a síremlék júra kori, édesvizi kemény mészkőből.
Antalicz János elmondta, hogy a domborművet csak tisztították, míg a síremlék kő felületét részben átfaragták, csiszolták és a nagyobb sérüléseket betétezéssel pótolták.
A síremlék felújítása elkészült, a munkálatokról képek is készültek az utókor és az érdeklődők számára
Az előadást a Lévai Szent László Kör elnöke, Müller Péter tartotta. A vetítéssel egybekötött előadás bemutatta nekünk, szentendreieknek, az akkori Lévát. Azt a helyet ahonnan Ferenc atya hozzánk érkezett. Megismerhettük a Kucsera-családot, a felmenőket, és végigvezetett bennünket azon az életúton, amit Ferenc atya bejárt.
Az előadásra a Kucsera-család leszármazottai is eljöttek. Nagy öröm volt számunkra, hogy ők is jelen voltak ezen az eseményen.
Az előadás imádsággal kezdődött.Ezt követően kezdődött a képekkel gazdagított vetítés
Az előadás után a lévai vendégek mécsest gyújtottak a Kucsera-keresztnél és közös imádsággal zártuk az eseményt.
Június 15-én, a Bécsi Magyar Történeti Intézet és a Collegium Pazmanianum megemlékezést tartott a Tanácsköztársaság egyházpolitikája – a kommün katolikus pap áldozatai címmel.
A megemlékezés szentmisével kezdődött a Pázmáneum kápolnájában, ahol 1915-ben Ferenc atyát pappá szentelték.
Varga János atya, a Pázmáneum rektorának felkérésére Szentendréről Selmeczi András tartott előadást Kucsera Ferenc emlékezetéről.
Június 17-én indult a gyalogos zarándok csoport a szentendrei Keresztelő Szent János Plébániatemplomból, ahol Ferenc atya valamikor misézett. Blanckenstein György plébános és Kívés Zoltán diakónus áldotta meg és indította útjára a csoportot.
Az egyházközségi zarándoklat 19 fővel indult útjára, tagjai a 914. sz. “ENDRE” Cserkészcsapat cserkészei voltak.
A zarándokok 5 nap alatt tették meg a 100 km-es utat és érkeztek meg Lévára, Ferenc atya szülővárosába, hogy részt vegyenek azon a szentmisén, amit Mohos Gábor püspök úr celebrált a lévai Szent Mihály arkangyal-templomban, dr. Kucsera Ferenc atya emlékére.
A zarándokok jelmondatuknak Ferenc atya naplójából vették az idézetet:
“Egyenes úton nem fogunk eltévedni”
A 100 km-es zarándoklat Kucsera Ferenc atya vértanúhalálának 100. évfordulója alkalmából indult, és Ferenc atya boldoggá avatásáért imádkoztak az út során.
.
.
.
2019. június 22-én Léván, a Szent Mihály arkangyal templomban – ahol Ferenc atyát keresztelték – Mohos Gábor püspök úr tartott ünnepi szentmisét és emlékezett meg dr. Kucsera Ferenc vértanúhalált halt káplánunkról. Sok szentendrei zarándok érkezett ezen a napon Lévára, és együtt vettünk részt a szentmisén.
A zarándokok felkeresték Ferenc atya szüleinek sírját is a lévai temetőben.
A gyalogos zarándokok Ferenc atya sírjáról vett földet vittek magukkal az út során, melyet a szülők sírjára szórtak, jelképezve ezzel az összetartozást, hiszen ma határ húzódik a két város között.
A buszos zarándokok a mise után a Garamszentbenedeki apátságot keresték fel, ahol a Szent Vér kápolnában őrzik a Szent Vér ereklyét (Veronika kendőjének egy darabját) melyet Mátyás király ajándékozott a bencéseknek.
Ezt követően a buszos zarándokok visszatértek Lévára, hogy a lévai hívekkel együtt imádkozva vegyenek részt az Úrnapja előestéjére meghirdetett világméretű szentségimádáson.
.
.
.
Június 24-én, a Keresztelő Szent János plébániatemplom búcsúnapján, és Ferenc atya vértanúhalálának 100. évfordulójának előestéjén lélekben és imádsággal készültünk az elkövetkező napra.
Az elmúlt 100 év eseményeit képes vetítéssel foglalta össze Selmeczi Cs. Rita, majd Barnáné Varga Antia vezetésével felkeresték Ferenc atya városban található emlékhelyeit imádsággal kísérve.
21:00-kor a Lévai Szent László Kör is csatlakozott az imádsághoz imaórát tartva a lévai Kálvárián. (részletek a Léva menüpont alatt)
Este a Kálvárián vesperás zárta az imádságot, melyet Kívés Zoltán diakónus tartott. Ezt követően hajnalig virrasztás volt Ferenc atya sírjánál.
.
.
.
Az ünnepségen beszédet mondott Verseghi-Nagy Miklós polgármester, Bozó Tibor dandártábornok, Tyekvicska Árpád történész a Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársa.
forrás: szentendre.hu
.
A Kucsera-emlékkeresztnél koszorút helyeztek el az alábbi szervezetek, egyesületek:
Szentendre Város Önkormányzata
FIDESZ Magyar Polgári Párt Szentendrei tagozata
Szentendrei Fidelitas
Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub
Szentendre Barátai Egyesület
Szentendre Gyökerei Baráti Egyesület
Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnázium Szakközépiskola
Szentendre Nemzetközi Kapcsolatainak Egyesülete
Offline Center
902. sz. Kucsera Ferenc Cserkészcsapat
Lévai Szent László Kör tagjai
forrás: szentendre.hu
Az új emléktábla a Péter-Pál utcában került felavatásra. Az emléktáblán lévő domborművet, mely Ferenc atyát ábrázolja, Pokorny Attila szobrászművész készítette. Az emléktábla Antalicz János kőfaragó mester munkája.
.
Az emléktáblát dr. Cserháti Ferenc püspök úr szentelte meg.
fotók: szentendre.hu, Lévai Szent László Kör
A tábla leleplezését és megszentelését követően került sor az ünnepi szentmisére, melyen a Léváról érkező zarándokok is részt vettek.
fotók: szentendre.hu
A szentmisét követően körmenetben vonultunk a Kálváriára, ahol püspök úr megszentelte dr. Kucsera Ferenc felújított síremlékét.
fotók: szentendre.hu
A szentendrei megemlékezés keretében a Lévai Szent László Kör elnöke, Müller Péter, Ferenc atya sírjára szórja a szülei sírjáról hozott földet.
.
A június 25-ei szentendrei ünnepségre 50 lévai zarándok érkezett hozzánk, hogy együtt ünnepeljünk, emlékezzünk, imádkozzunk.
A lévai zarándokok egy rövid városi séta keretében ismerték meg és keresték fel Ferenc atya emlékhelyeit és ismerkedtek a város történelmével.
Nagy öröm volt számunkra hogy itt voltak, és együtt imádkozhattunk, együtt emlékezhettünk.
Dr. Kucsera Ferenc születésnapján, a Péter-Pál templomban, az esti szentmisét követően, rózsafüzér imádságot szerveztek a 914-es cserkészek Ferenc atya boldoggá avatásáért.
Erre az alkalomra összeállították a “Szentendrei Néplap” 2019-es jubileumi számát, melynek egykor Ferenc atya szerkesztője volt. A korábbi, 100 évvel ezelőtti számokból olvashattunk benne válogatást.
Több, mint egy éves előkészület és szervezés előzte meg a Kucsera Ferenc – forrás létrejöttét a 100. évfordulóra.
A 914. sz. “ENDRE” Cserkészcsapat vezetősége, a Hiúz és Turul őrs tagjai majd egy éven keresztül dolgoztak és munkálkodtak a Pilisi Parkerdő segítségével és támogatásával, hogy a forrás megépülhessen és örök emlékül álljon Szentendrén a vértanúhalált halt káplánunk emlékére.
A forrás építési munkálatait a Pilisi Parkerdő vállalta és végezte, amit ezúton is köszönünk.
Az ünnepélyes átadóra 2019. szeptember 27-én került sor.
A találkozót szimbolikusan a Kada-csúcsnál hirdették meg, hiszen a Nyerges-hegy ezen csúcsa 1921-ben, Kada Mihály plébánosról – aki Ferenc atya idején volt Szentendrén plébános- kapta a nevét, aki lelkes tagja volt az akkori turista szervezetnek.
A Kada-csúcstól 1 km-re fekvő Kucsera Ferenc – forrás szimbolikusan, földrajzilag is összekapcsolja ezt a két embert. Nagyon nagy öröm, hogy ez a kezdeményezés Szentendrén belül, a 100. évfordulón megvalósulhatott.
Az ünnepség 15 órakor kezdődött, Selmeczi András 914-es csapatparancsnok nyitó beszédével, majd Blanckenstein György plébános megszentelte az új forrást.
Az eseményen részt vett a Pilisi Parkerdő képviseletében Horváth Gábor erdész, valamint a Keresztelő Szent János Plébániáról Bacsa Dávid káplán, Kívés Zoltán diakónus is jelen voltak.
“Adja az Úr, hogy ez a forrás, és főleg hitünknek az a forrása, ami Kucsera atyát is táplálta, soha ki ne apadjon a következő nemzedékekben sem…”
(Varga János atya, a Pázmáneum rektorának gondolatai.)
Ferenc atya szülővárosából, Léváról, a Szent László Kör is részt vett az ünnepségen.
Az ünnepségre egy emlékfüzet is készült. Sajnos a helyszínen nem jutott mindenkinek, ezért az emlékoldal is közzéteszi, hogy mindenki elolvashassa.
.
Néhány fotó a szentelésről:
.
.
.
.
.
.
.
Rövid kisfilm a forrásszentelésről és átadásról.
You must be logged in to post a comment.